EzyMount VLM6800B Heavy Duty Full Motion TV Wall Bracket (43'-100')
VLM6800B
814766
Login to view your pricing
Description
Key Features
Supports most 43' to 100' flat panel TVs up to 70kg
VESA up to 800 x 600mm and tilt +2° to -15°
Easy install with wall plate suitable for 600mm stud separation
Includes lateral adjustment for perfect TV placement and ±3° level adjustment
Distance from wall 70mm to 800mm
  • Product Details
  • Notes 4
  • Technical Specifications
  • Warranty
  • Additional Documents
  • Promotion T&Cs
Technical Specifications
Maximum TV size (inches) 100
Maximum TV weight (kg) 70
Maximum VESA pattern size 800mm x 600mm
Minimum TV size (inches) 43
Minimum VESA pattern size 300mm x 200mm